Välkommen med och njuta av paddling, skärgårdsliv och vigusällskap i sommar på Sommarpaddling & chill!
Vad: Avslappnad 5-dagars turpaddling någonstans i skärgården mellan Kasnäs och Kökar.
Turen börjar onsdag 12 juli och avslutas söndag 16 juli. Exakt startplats och rutt är ännu öppen (önskemål och tankar välkomna, man får gärna delta i planeringen).
Passar: Alla vigun som som gått kajak 1 eller på annat sätt skaffat sig motsvarande kunskaper. Om du är osäker så tag kontakt med undertecknad.
Innehåll: Detta är inte en kurs och inte heller en prestationspaddling, utan en mysig och avslappnad kompispaddling, med tid att njuta och ta det lugnt. Tanken är att ha rikligt med tid att chilla, utforska öar, läsa en bok, äta god mat, simma, njuta av lägerliv, fast yoga om man vill osv.
Vi siktar på att hålla dagsetapperna på ca 15-20 km per dag. Typ start kl 10, paddling till 12, långlunch 12-14, paddling ett par timmar, slå läger tidigt. Vill man paddla mera kan man självklart ännu göra egna turer från lägerplatsen eller leka med paddlingsteknik och rollar. Eller bara lägga sig på en klippa och titta på moln.
Man kan delta med egen kajak, eller också hyra vigus kajaker för 25€/dygn. När det klarnar vem som deltar och hur många som vill hyra kajak planerar vi logistiken noggrannare och eventuellt tillkommer nån transportkostnad för den som behöver hyra kajak.
Själva turen kostar inget, men var och en ansvarar själv för sina kostnader för mat och logistik. Mat kan vi planera var och en själv eller i smågrupper som på viguturer. Med hyreskajakerna medföljer flytväst, paddel och kapell, resten av utrustningen ansvarar var och en för själv.
Anmälningar och frågor till undertecknad: sonja_lagerstrom@hotmail.com eller 0443041174.
Obs! Hör av dig senast i maj om du vill vara med!